نما کامپوزیت

نما یکی از عناصر حائز اهمیت در ساختمان است که اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است و یکی از مهم ترین عناصری است که میتوان به عنوان نشانه ساختمان از آن نام برد . همچنین تناسب ورودی و حجم ساختمان می تواند نقش مهمی در توجیه عملکرد و شکل ساختمان داشته باشد

در انواع معماری ، نما ساختمان و مصالح بکار رفته درآن براحتی میتواند نشانگر نوع کاربری آن باشد” نمای مسکونی، نمای اداری، نمای آموزشی، نمای بیمارستانها و مراکز درمانی ، نمای مذهبی و…
نمای سنگی-نمای آلومینیومی–نمای سیمانی–نمای چوبی–نمای شیشه ای–نمای آجری و..

طبقه همکف اهمیت ویژه ای در نمای شهری دارد. از آنجا که طبقه همکف ساختمان نطقه اتصال به زمین و کف پیاده رو است، به میزان قابل توجهی در معرض دید قرار میگیرد . به این علت که عابران پیاده این قسمت را به طور مستقیم می بینند . از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و مصالح مورد استفاده در این قسمت باید نسبت به بقیه ساختمان مستحکم تر باشد تا عابرین پیاده در نگاه به ساختمان احساس ثبات کنند و همچنین از آنجایی که در دسترس بوده و احتمال تماس و برخورد با این بخش بالاست با در نظر گرفتن این اصول، ثبات زیبایی و تداوم در این بخش حفظ میشود.

ساختمان هایی که طبقه همکف آنها عملکرد تجاری دارد، به دلیل تغییر دکوراسیون واحدهای تجاری دایما دستخوش دگرگونی میشوند . همین موضوع موجب میشود که نمای ساختمان مذکور شخصیت ثابت خود را از دست داده و دارای نمای شناخته شده ثابتی نباشد .

یکی دیگر از بخشهای قابل توجه در نمای ساختمانها تراسها هستند . تراسها چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرون برای ساختمان فراهم می آورند . آنها نباید حالت موقت و ناپایداری که در بیننده تصور جدا شدن از بدنه ساختمان القا شود را داشته باشند.
لبه بام حد و مرز ساختمان و آسمان است و از نظر بصری بام انتهای نماست . بام لایه یست که بر سر ساختمان قرارمیگیرد بنابراین لبه بام نمیتواند بدون تفاوت با دیگر قسمت ها در آسمان رها شود صورت ظاهر ساختمان و آنچه که در برابر دید عموم قرار دارد، در واقع پر اهمیت ترین قسمت ساختمان در برابر عابران و سایر افراد غیر استفاده کننده از ساختمان است .

نمای ساختمانها، نمای شهری را ایجاد می کند در بسیاری از شهر های بزرگ جهان، ضوابط و مقررات ویژه ای در ارتباط با سیما ی شهر وجود دارد و گروهی از برجسته ترین افراد با تخصص های مرتبط هنر زیبا سازی و زیبایی شناسی به کنترل طرح های بزرگ و کوچک معماری و شهری از نقطه نظر هماهنگی نمای بیرونی ساختمان ها و محیط شهری یعنی از جنبه های رنگ، حجم، مصالح مناسب، فضای پر و خالی نما، رعایت اصول هماهنگی و تناسبات و … می پردازند .

آنچه برای طراحان و معماران به این موضوع نگران کننده است، عدم پاسخگویی به نیازی کاملا محسوس است . در این ساخت و ساز پر شتاب نیاز به بررسی طرح های ارایه شده توسط جمعی از صاحب نظران و مسوولان در مراکز تایید پروانه های ساختمانی ضروری به نظر میرسد . بررسی میدانی طرح ساختمانها با بناهای اطراف از لحاظ کیفیت طرح معماری، نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمانهای اطراف، زیبایی طرح و مصالح مورد استفاده و … نیز گامی موثر در بالا بردن کیفیت نماهای شهری است .

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و القا آن توسط شهرداری هر شهر، می توان شاهد ارتقا کیفیت شهرها و زیباسازی نمای شهرها بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *