ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت

اختصاصی ساختمان آنلاین: ورق کامپوزیت از جمله مصالح پیشرفته معماری مدرن است که بیش از پیش مورد توجه طراحان و مجریان ساختمان قرارگرفته است. استقبال فراوان از این محصول به عنوان یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان‌ها بیانگر، کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای آن است.

ورق‌های آلومینیومی کامپوزیتی، صفحات مسطحی هستند که از سه لایه شامل دو ورق بیرونی از جنس آلومینیوم و یک لایه مرکزی غیر آلومینیومی، تشکیل شده‌اند. لایه مرکزی می‌تواند از جنس پلی‌اتیلن، پلی یورتان و یا مواد معدنی باشد. این سه لایه با استفاده از چسب پلیمری به هم متصل می‌شوند. روی سطح ورق کامپوزیت با یک لایه فیلم محافظت می‌شود.

در اجرای نماهای مختلف ساختمانی یک لایه کامپوزیت محافظ روی سطح نما با قابلیت پذیرش رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده می‌شود و با توجه به نوع کاربری نمای داخلی یا نمای خارجی رزین‌های متفاوتی را روی آن اجرا می‌کنند. ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت را می‌توان به شکل انواع سنگ و چوب نیز اجرا کرد. ورق کامپوزیت ۹۰ درصد سبک‌تر از سیمان، ۷۰ درصد سبک‌تر از شیشه و ۵۰ درصد سبک‌تر از ورق آلومینیوم معمولی است.

بررسی ورق کامپوزیت و انواع آن

مشخصات فیزیکی و مکانیکی ورق کامپوزیت به این شرح است:

مقاومت گرمایی: مقدار مقاومت با توجه به جنس لایه مرکزی و ضخامت ورق متفاوت است. ضریب هدایت حرارتی ورق‌های کامپوزیتی از ۰۲۴/۰ وات بر متر کلوین برای پلی یورتان تا ۰۵/۰ وات بر متر کلوین برای مواد معدنی متفاوت خواهد بود.
عایق صوتی: میزان کاهش صدا برای پلی یورتان حدود ۲۵ دسی‌بل و برای مواد معدنی حدود ۳۰ دسی‌بل اندازه‌گیری شده است.
فاصله بین نگه‌دارنده‌ها در کاربردهای معمولی بین ۳ تا ۵ متر است.
ضخامت ورق کامپوزیتی می‌تواند بین ۴۰ میلی‌متر تا ۲۰۰ میلی‌متر باشد.
دانسیته ورق آلومینیومی در محدوده ۱۰ کیلوگرم بر مترمربع و ۳۵ کیلوگرم بر مترمربع است. این مقدار با توجه به ضخامت فوم و فلز متفاوت خواهد بود.

دسته‌بندی انواع ورق‌های آلومینیومی با توجه به میزان احتراق

محصولاتی که قابلیت اشتعال بالایی دارند: لایه مرکزی کامپوزیت ۱۰۰% پلی‌اتیلن باشد. این نوع کامپوزیت در دمای نسبتا کم نیز ذوب می‌شود و به سرعت آتش می‌گیرد.
محصولاتی که قابلیت اشتعال متوسط دارند: لایه مرکزی کامپوزیت دارای درصد زیادی از پلی‌اتیلن است و مقدار کمی نیز مواد معدنی دارد.
محصولاتی که قابلیت اشتعال کمی دارند: لایه مرکزی کامپوزیت دارای درصد زیادی از الیاف معدنی و درصد بسیار کمی از پلی‌اتیلن باشد.

سیستم‌های نصب ورق‌های کامپوزیت ورق آلومینیوم:

سیستم ثابت نصب ورق‌های کامپوزیت ورق آلومینیوم (FIX): در این سیستم ورق‌ها به صورت ثابت با اتصالات پیچ و پرچ و نبشی به سازه آهنی اتصال داده می‌شوند.
سیستم ریلی نصب ورق‌های کامپوزیت ورق آلومینیوم (Hang): در این روش بر روی ورق‌های کامپوزیت بعد از برش و مونتاژ، شیارهای چکمه‌ای ایجاد می‌شود. این ورق‌ها بر روی ریل‌های آلومینیومی قابل رگلاژ نصب می‌شوند و امکان برداشت هر ورق به صورت جداگانه خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *