چوب ترموود

مقدمه:

چوب یک ماده طبیعی است که از روزگار کهن یکی از مهمترین مواد و ابزار چند منظوره کار انسانها بوده و به طور طبیعی و فراوان در دسترس آنها قرار داشته است و از این منبع طبیعی در خانه سازی ،مز رعه داری ،جنگ و صلح و تمام اجزای زندگی استفاده شده است.
با پیشرفت علم و صنعت و ماشینی شدن جامعه کنونی یکی از راههای ایجاد فضایی مطبوع برای جسم و روح در زندگی به کار بردن عناصر طبیعی و اشیاء  آشنا برای ذهن  است.
چوب یکی از پر کاربرد ترین این عناصر می باشد .
چوب میل به رشد، بالندگی و نرمش را در زندگی و احساس انسان جاری می کند که با کاربرد مناسب آن در محیط زندگی، می توان فضایی آرام و دلپذیر به وجود آورد.
چوب با توجه به اینکه از مصالح ساخت دست بشر نیست و پایه آن موجود زنده است از نظر عملکرد تفاوت های بسیاری با مصالح دیگر دارد.حس زیبایی وآرامش وطبیعی بودنی که از چوب به ما منتقل می شود با هیچکدام از مصالح دیگر قابل مقایسه نمی باشد .

 

مراحل پردازش چوب ترمو

از سالهای بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را دربرابر بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر میدهد و دراین راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشورهای مختلف در این زمینه آغاز شد.کشور فنلاند پس از سالها تحقیقات و آزمایش در زمینه تیمار حرارتی چوب,به روش ترموود(thermowood)دست یافت که به شرح زیر می باشد:

 

  • فاز اول:

ابتدا چوب هارا برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمو وود آنها را تا ۱۰۰و سپس ۱۳۰درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما میدهند که این عمل موجب خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود.

 

چوب-ترموود-در-دکوراسیون-خارجی-و-نما-15

P_349254P_32845230UTS

  • فاز دوم

حرارت را ۱۸۰ تا ۲۲۰درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعتها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوه ای روشن در می آید.

thermo-12

  • فاز سوم

چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به ۱۰۰درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند.در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به ۴ تا ۶ درصد می رسد.

هیچگونه ماده شیمیایی در این فرایند استفاده نشده و تمام عملیات بدون هیچ گونه افزئدنی انجام میگیرد که پس از این فرایند چوبها در مقابل سرما و گرما و بارندگی و رطوبت و حشرات هرگونه تغییر شکل در محیطهای بیرونی و داخلی مقاوم میشود.

 

 

رنگ ترموود,مقاوم در برابر آفتاب

چوبهای ترموود در برابر تمامی شرایط جوی مقاوم هستند و قبل از نصب نیاز دارند تا با رنگهای مخصوص ترموود که از مشخصه های بارز آن مقاومت در برابر uv آفتاب, جلوگیری از تغییر رنگ چوب می باشند رنگ شده و سپس نصب شوند.این رنگها جزء عملیات تکمیلی ترموود بوده و از هرگونه تغییر رنگ چوب جلوگیری مینماید.این رنگها دارای چندین پرده رنگی بوده که تنوع بالای آن قدرت انتخاب مشتری را افزایش میدهد.

1402212567_1

 

درجه بندی گرید های چوب ترموود عبارتند از:

  • گریدA چوب ترموود

چوب ترموود گریدA از مغز تنه ی درخت تهیه شده است و دارای بالاترین کیفیت است.

 

  • گریدBچوب ترموود

چوب ترموود گریدB از لایه ی بیرونی مغز تنه تهیه میشود و دارای کیفیت متوسطی است.

 

  • گریدAB چوب ترموود

چوب ترموود گریدAB تهیه شده از دو گریدAوB به طور مساوی در پالت می باشد.

البته ممکن است چوب ترموود که از جنگل های اروپا به غیر از فنلاند و اسکاندیناوی تهیه می شوند دارای,گرید پایین تر و یا حتی بالاتر باشند.

 

چوب ترموود به دو روش تولیدیthermo-dوthermo-d-s طبقه بندی میشود.

این طبقه بندی نسبت به دمای دستگاه در زمان پروسه ی ترموود نام گذاری شده است.

Sبه معنای ثبات و D به معنای دوام میباشد.

در روش thermo-s چوب تا دمای۱۸۰درجه ی سانتی گراد گرما میبیند و مقاومت چوب ترمو در حد مصارف داخلی بالا میرود و در روشthermo-d چوب تا دمای ۲۲۰درجه سانتی گراد گرما میبیند و مقاومتش جهت مصارف خارجی بالا میرود.

 

چوب ترموود را به دودسته ی :

 

  •      کاج  Th.pine

بعنوان نمای ساختمان

1414396440_siberian-larch-channel-cladding-house_1

 

  •  عش Th.Ash

به عنوان کفپوش استفاده میکنند.

کیفیت-کفپوش-چوبی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *